מה ההבדלים באורך החוטים בבר ואיזה אני צריך?

החוטים בבר יכולים להגיע באורכים שונים. אורך החוטים הסטנדרטי הוא 22-24 מטר כאשר בר עם חוטים באורך של 22 מטר הוא נפוץ יותר. אבל אפשר למצוא גם בר עם חוטים ארוכים או קצרים יותר. הכתבה הזו תעשה לכם סדר ותסביר מה ההבדלים בין אורך החוטים בבר בגלישת קייטסרף.

ציוד קייטסרפינג

ההשפעה על התנהגות הקייט והפידבק שמקבלים ממנו יכולה להיות שונה משמעותית כאשר גולשים עם אורך חוטים שונה. ההבדלים יכולים להיות בכוח של הקייט, בתאוצה שלו, מהירות תגובה וזריזות. צריך להתייחס להבדלים בין החוטים גם כאשר מדובר בסגנונות שונים כמו גלים, ווייקסטייל או אולד סקול ותרגילים כמו קייטלופים או אייר טיים.

בכלליות אפשר להגיד שההבדלים בין חוטים קצרים או ארוכים הם כאלה:

חוטים ארוכים:

 • חלון הרוח גדול יותר
 • הכוח של הקייט חזק יותר
 • תאוצה גדולה יותר
 • אייר טיים גדול יותר
 • תגובה איטית יותר
 • טווח תחתון טוב יותר
 • מתאים לאולדסקול, רייס, ביג אייר

חוטים קצרים:

 • חלון רוח קטן יותר
 • פחות כוח בקייט
 • תגובות יותר אינטואיטיביות ומהירות
 • טווח עליון טוב יותר
 • מתאים לגלים, וייקסטייל, קייטלופים

איזה אורך חוטים אני צריך

אם אתם מתחילים חוטים באורך של 24 מ' יתאימו לכם יותר. טווח תחתון טוב יותר וקייט שמייצר יותר כוח יקל על גולש מתחיל שפחות יודע להשתמש בטכניקה הנכונה ברוחות חלשות כדי לגלוש ולחדד. מכיוון שעם חוטים באורך של 24 מ' הקייט יגיב פחות מהר מאורך מחוטים באורך קצר יותר, זה ייתן לגולש מתחיל יותר זמן להגיב ויאפשר לו שליטה טובה יותר בקייט לעומת חוטים קצרים.

אורך חוטים צריך להילקח בחשבון גם לפי סגנון הגלישה. כמו שהבנתם חוטים ארוכים ייצרו לנו יותר כוח ותאוצה, לכן בגלישת race נראה חוטים ארוכים יותר, באורך של 24-27 מטר.  

גם בסגנון אולד סקול שבו יש צורך בכמה שיותר אייר טיים וקפיצות גבוהות, חוטים ארוכים באורך של 24-27 מטר יתאימו יותר בגלל הכוח הרב יותר שהקייט מייצר עם חוטים ארוכים.

יש מקרים שבהם ישתמשו אפילו בחוטים ארוכים יותר של 30-32 מטר בעיקר במקרים של רוח חלשה במיוחד. באורך חוטים כזה הגולש ירגיש שהוא מקבל יותר כוח מהקייט וגם מכיוון שבהרבה מקרים הרוח תהיה חזקה יותר בגובה רב יותר. בטח יצא לכם להרגיש את זה כשחשבתם שהרוח לא חזקה במיוחד בחוף אבל כשהרמתם את הקייט הופתעתם שאתם מרגישים שיש לו כוח. אבל אורך כזה של חוטים בבר אינו נפוץ כלל ואם תראו מישהו שגולש עם קייט עם חוטים באורך כזה זה יהיה כנראה בעזרת חוטים מאריכים שמתחברים לקצה של החוטים המקוריים של הבר.

אם אתם גולשי קייט גלים, וויקסטייל או פריסטייל תעדיפו כנראה חוטים קצרים יותר באורך של 20-22 מ' ומטה אבל האורך הנפוץ יותר הוא 22 מ'. אלו סגנונות שבהם משתמשים יותר בתנועות חדות ומהירות וצריך שתקבלו תגובות אינטואיטיביות ומהירות יותר מהקייט. בגלישת קייט גלים בהרבה מקרים (לא תמיד וזה גם תלוי בצורה של הגל וכיוון הרוח) כשהגולש עובד על הגל תוכלו לראות שיש מצבים שהוא מזיז את הקייט הרבה ובמהירות ולכן עדיף חוטים קצרים שבהם הקייט לא מגיע עמוק ורחוק מדי לקצוות החלון ושיגיב יותר מהר.

כך גם כשמדובר בעוד סגנונות שהשימוש בקייט הוא דינמי כמו וייקסטייל, פריסטייל (בעיקר בתרגילי unhooked) ושימוש רב בקייטלופים. עם חוטים קצרים יותר ציר הסיבוב של הקייט בזמן הקיייטלופ יהיה קטן יותר ומהיר יותר. עם חוטים ארוכים יותר הקייטלופ יכול להיות ארוך יותר ולייצר יותר מדי כוח וייתכן שהקייט יסיים את הלופ כשהגולש כבר סיים את הקפיצה ולא כשהוא עדיין באוויר. בהרבה סרטוני גלישת קייט סרפינג בסגנונות האלו תוכלו לראות שהגולשים משתמשים בחוטים קצרים מאוד, גם באורך של 15 מטר ופחות.

ציוד קייט סרפינג

גם גודל הקייט משנה

אחד השיקולים אם לגלוש עם חוטים קצרים או ארוכים יותר הוא גודל הקייט. ה"נוסחה" בכלליות ממש פשוטה קייט גדול – חוטים ארוכים יותר. קייט קטן – חוטים קצרים.

קייטים עד גודל 11 מטר – ההמלצה היא לגלוש עם חוטים עד אורך של 22 מטר.

קייטים בגודל 12 מטר ומעלה – ההמלצה היא לגלוש עם חוטים באורך של 22-24 מטר ומעלה.

תוכלו למצוא עוד מידע והמלצות לגבי שימוש באורך חוטים בבר גם בקישור זה. כמו בכל כתבה או סקירה שנוגעת לציוד קייטסרפינג גם כאן בחלק מהמקרים הדברים לא מוחלטים ותלויים הרבה בהעדפות של הגולש ופרמטרים נוספים כמו תנאי הגלישה. ככל שתנסו ותבדקו יותר תוכלו למצוא את מה שמתאים ונוח לכם יותר.

אולי יעניין אותך גם:

סגירת תפריט