כל מה שצריך לדעת על קייט סרפינג באילת

מי שאומר שבארץ אין מספיק תנאים בשביל לגלוש מספיק ושססטיסטיקת הרוח כאן היא לא משהו, כנראה שוכח שבקצה הדרומי של הארץ הקטנה שלנו נמצאת העיר אילת. כמות גדולה של ימי רוח בשנה ובימים האלו הרוח מאוד יציבה ונושבת מהבוקר עד הערב, הופכים את אילת ליעד גלישה מקומי מעולה, מפלט לגולשים משאר הארץ בתקופות יובש ומקום מצויין לתרגול והתקדמות מהירה.

קייט סרפינג אילת

הספוט באילת

יש מעט מאוד חופים בארץ שמוגדרים כמיועדים לגלישת קייט סרפינג, אחד מהם נמצא באילת במתחם שמוגדר ככזה שמשרת את גולשי הקייט. החוף לגלישת קייט באילת ממוקם באזור החוף הדרומי בחוף הריף רף (אורכידאה). מדובר במתחם מאוד קטן, אולי הספוט הכי קטן בארץ מבחינת שטח ההנפה. הכניסה למים היא סלעית וחדה. כדי לאפשר כניסה בטוחה ונוחה יותר למים נעשתה חציבה בסלע שממוקם על שפת המים, אבל אם תפספסו אותו ביציאה או שתתקשו לחדד אליו ותצאו כמה מטרים דרומה יותר, יש סיכוי טוב שתקבלו קצת חתכים בכפות רגליים. באופן כללי מי שעדיין לא מחדד טוב מומלץ לתאם עם המועדון גלישה שנמצא בספוט חילוץ/איסוף מראש באמצעות סירה.

 בניגוד לחופים בים התיכון שאפשר לרדת ברוח, לצאת בנקודה רחוקה יותר מהספוט ולחזור ברגל, כאן זה לא בא בחשבון. שטח החופים באילת הוא סך הכל לא גדול ומאוד עמוס. אחרי השטח התחום של הספוט יש המון שמשיות, מסעדות, חופים מלאים באנשים ומתחמים סגורים כמו השמורה הימית שנמצאת מעט דרומה מהספוט. מי שיוצא דרך המתחם של השמורה מסתכן בקנס שהוא יקבל מהפקחים ברגע שהוא יוצא מהמים.

במהלך השבוע לא באמת מורגש עומס במקום, אבל בסופי שבוע שבהם יש תחזית טובה הספוט יכול להיות מאוד עמוס עד כדי בלתי נסבל וכל עניין ההנפה נהיה מסורבל.

בגלל העניין הזה החבר'ה המקומיים יזמו מהלך שנועד לייצר יותר סדר וארגון בספוט כדי שיהיה נוח לכל מי שגולש במקום, מקומיים או אורחים (או צפונים כמו שהמקומיים מכנים אותם).

האווירה עצמה בספוט היא מעולה, אולי הכי טובה שיש בארץ. מתרכזים לכאן לספוט קטן הרבה גולשים מכל הארץ. תמיד תפגשו כאן גולשים שאתם מכירים או ליצור קשרים וחברויות עם גולשים שפגשתם כאן. בהפסקות בין הסשנים יש את מסעדת מיקונוס ממש על הספוט, מקומות ישיבה ומנוחה, סופר מרקט שפתוח 7 ימים מעבר לכביש, מועדון שפועל בספוט ומציע השכרה ומכירה של ציוד קייט סרפינג. בקיצור, אפשר להעביר פה בכיף ימים מהבוקר עד הערב.

הגעה לספוט

אם אתם באים ברכב פרטי, שימו בוייז "חוף הריף רף" או "מסעדת מיקונוס"

אם אתם באים במונית מהתחנה המרכזית העלות לנסיעה היא בסביבות 40 ₪.

קו 15 של אגד מגיע מהתחנה המרכזית עד לספוט, אבל לא משהו ששווה לעשות אותו בגלל הסיבוב שהוא עושה ובתקופה של עומס והרבה תנועה באילת תאבדו הרבה זמן יקר בדרך לחוף וכמובן שלעלות לאוטובוס עירוני עם ציוד קייט זה לא נוח, אבל כדאי שתדעו שגם האופציה הזו קיימת.

טיסה – החל ממרץ 2019 נמל התעופה הותיק בתוך העיר אילת הפסיק לפעול וכל הטיסות נוחתות בשדה התעופה רמון, מרחק נסיעה של 20-25 דקות ויש שאטלים שמופעלים משדה"ת לאילת.

עונה, רוח ותנאים לגלישת קייט סרפינג באילת

כיוון הרוח לגלישה באילת הוא צפוני. גם ברוחות דרומיות גולשים כאן, אבל מדובר בעיקר במקומיים וגולשים מיומנים שגם מכירים את האזור. הרוחות הדרומיות בדרך כלל הן גם בחורף ומלוות בתנאים קשים יותר ולא מתאימים למתחילים או מי שלא מכיר את המקום.

כל השנה יש כאן רוח אבל כמובן שכמו בכל מקום יש חודשים טובים יותר. התקופה הטובה ביותר במהלך השנה לגלישת קייטסרפינג באילת היא בין החודשים אפריל-ספטמבר. כאמור כיוון הרוח הוא צפוני, אבל מיקום החוף לעומת הים הוא הפוך ממה שרובנו מכירים בים התיכון, זאת אומרת שצד שמאל של גוף הגולש הוא זה שנמצא לכיוון תוך הים, כמו בדרומית בים התיכון. זה משהו שלחלק מהגולשים חשוב לדעת אם יש צד מסויים שהם חזקים בו יותר בתרגילים. בימים של רוח אפשר לצפות במהלך היום לטווח של 17-24 קשרים בדרך כלל. כמובן שזה משתנה ויש לא מעט ימים שהרוח באילת מגיע לאזור ה-30 קשרים.

מבחינת הים אילת והכנרת נחשבת ליעד של הפלאט ווטר בארץ, אבל לא מדובר בפלאט כמו שרואים בלגונות סגורות. רוב הזמן כשיש רוח התנאים הם בין פלאט לצו'פ שנהיה יותר "רציני" ככל שהרוח חזקה יותר.

בסך הכל מדובר בתנאי גלישה הטובים בארץ, אלא אם כן אתם חזק בקטע של קייט גלים והתנאים כאן פחות מדברים אליכם. לכן הרבה רואים את הירידה לגלישה של כמה ימים באילת יותר בקטע של אימון ותרגול לצורך התקדמות יותר מאשר חופשה.

קורס קייט סרפינג באילת

אילת היא אחד המקומות הפופולריים בארץ לקורס קייט סרף בגלל העובדה שיש כאן רוח יותר מכל חוף אחר בארץ, הרוח יציבה והים שטוח ללא גלים – מה שמאפשר תנאים מעולים ללימוד ותרגול. קורס של 3-4 מפגשים שעשוי לארוך שבוע וחצי ואפילו יותר בים התיכון בגלל היעדר רצף של ימי רוח, יכול להתבצע כאן תוך יומיים שלושה, כמובן שזה תלוי בתחזית ולא משהו מובטח אבל הסיכויים לכך הם טובים. רצף ימי הגלישה בקורס והמשך התרגול לאחריו במקום שבו הרוח נושבת באופן יציב וממושך לאורך כל היום זה דבר שמאפשר להתמקד בלמידה ותרגול בתוך המים באופן רצוף ולשפר במהירות את היכולת העלייה ועמידה לזמן ממושך על הגלשן ואפילו אימון על חידודים גם אם רק סיימתם קורס. אבל דבר שחסר בקורס באילת לעומת קורס קייט סרפינג שמתקיים בים התיכון והוא משמעותי זה כל מה שקשור לתרגול על החוף. מכיוון שמדובר בספוט מאוד קטן ותחום, סלעי ומלא באובייקטים על החוף, לא ניתן לתרגל באופן חופשי ובטוח הנפות והורדות של קייט, אי אפשר לתרגל שמיניות ובטח שלא גרירות על החוף מה שכן עושים בחופים חוליים בים התיכון כמו בקורס קייט סרפינג בחוף פולג ואלו דברים שחשובים מאוד כדי לתרגל שליטה על הקייט. הכניסה היא ישירות לתרגול בתוך המים עם מדריך צמוד ו/או סירה. לכן הדעות חלוקות לגבי השאלה אם עדיף לעשות קורס בים התיכון או באילת. אני אישית חושב שעדיף לעשות קורס בים התיכון כדי ללמוד את הבסיס ולתרגל שליטה על הקייט בחוף פתוח, חולי וכזה שגם תגלשו בו יותר בהמשך, אבל מייד לאחר הקורס לרדת לאילת ליומיים-שלושה עם חילוצים בתיאום. זמן התרגול במים עם רוח טובה שיהיה לכם ביומיים-שלושה האלו באילת ופוטנציאל ההתקדמות במשך הזמן הזה יכול להיות שווה ערך לשבועות ואפילו חודשים לעומת הים התיכון.

מתעניינים בקורס קייט סרפינג באילת? מלאו את הפרטים ונחזור אליכם עם כל המידע

איפה מוצאים תחזית רוח לאילת

כמו שהרוח באילת היא מאוד יציבה לעומת מקומות אחרים שהרוח יכולה ליפול או להתנהג שונה ממה שצפוי בתחזית, גם התחזית באילת נחשבת מאוד יציבה. אנחנו מכירים מהים התיכון מצבים שבהם יש תחזית מעולה ליום מסויים וערב לפני ואפילו באותו היום היא נופלת. כאן זה פחות קורה ואפשר בהחלט לסמוך על תחזית לטווח של שלושה-ארבעה ימים קדימה כשמתכננים לרדת לגלוש קייט סרף באילת. במה שקשור לתחזיות בים התיכון windguru מייצר הרבה פייק ניוז ומי שיודע לקרוא נכון את התחזיות ב-windy יכול לחזות רוח לכמה ימים קדימה עם סיכויי הצלחה גבוהים. גם במקרה הזה אילת  שונה, כי התחזית לאילת ב-windguru נחשבת אמינה ויציבה ואפשר לסמוך עליה.

 בשורה הראשונה של GFS 27 km מספיק שתראו שהחצים בכיוון צפוני והעוצמה היא 9 ומעלה עם צבעים תכלת-ירוק ואפשר להעריך שתהיה רוח טובה. אבל כדי לקבל תמונה מדוייקת יותר של טווח הרוחות צריך להסתכל על הטבלה האמצעית של WRF 9 km.

תחזית רוח באילת

אפשרויות לינה

אפשר למצוא באילת מקומות לינה מכל הסוגים וכל הרמות וגם אם החלטתם לרדת ספונטנית לא תהיה בעיה רוב הזמן למצוא מקום. רוב החבר'ה שבאים לאילת בשביל לגלוש כנראה לא ייקחו את המלונות של 4-5 כוכבים. המחירים של המלונות האלו באילת הם יקרים מאוד ובמחיר של 2-3 לילות במלון כזה באילת בחודשים העמוסים יכולים לעלות לכם כמו חופשה של שבוע ביעד קרוב בחו"ל. פתרון מעולה שיכול להיות לחבר'ה שבאים ביחד לגלוש הוא לסגור דירה, דירות כאלו לתקופה של לילות בודדים ואפילו ללילה אחד יש הרבה באילת ואם אתם לא מכירים אפשר להתייעץ עם הגולשים המקומיים. זה סך הכל מקום קטן וכולם מכירים את כולם ויודעים איפה אפשר למצוא מקום פנוי. טווח המחירים לדירה כזו או חדר במלון דירות במרכז העיר יכול להיות 100-300 ₪ לאדם ללילה, תלוי ברמה של המקום והתקופה. אפשרות לינה נוספת אם אתם לא מפונקים ואתם בעניין יכולה להיות הקמה של אוהל על החוף. באזור החוף הדרומי, בין המצפה התת ימי והחוף שבו היה ממוקם מלון הנסיכה, רצועת חוף באורך של סביבות קילומטר וחצי, תוכלו לראות שורה של אוהלים שאנשים מקימים פה.

לעוד מידע והזמנת קורס קייטסרפינג באילת מלאו את הפרטים ונחזור בהקדם

או חייגו 054-7535349

אולי יעניין אותך גם:

סגירת תפריט