מאוריציוס – גן עדן לגולשי קייט סרף

זהו ללא ספק אחד מהיעדים לגלישת קייטסרפינג המיוחדים שיש בזכות הגיוון שהמקום מציע. מאוריציוס הוא אי טרופי לא גדול באוקיינוס ההודי מזרחית למדגסקר. מעבר לכך שהאי מוכר לגולשי הקייט כיעד ידוע לגלישה, מדובר במקום קסום שיש עוד המון מה לראות ולעשות בו מלבד גלישה.

קייטסרפינג במאוריציוס

למה מאוריציוס נחשבת גן עדן לגולשי קייטסרפינג?

הספוטים העיקריים והמוכרים ביותר נמצאים בקצה הדרום-מערבי של האי, קרוב להר לה-מורן (le morne)

עיקר גולשי הקייט המגיעים למאוריציוס הם גולשי קייט גלים שבאים בזכות התנאים מהטובים בעולם לגלישת קייט-גלים, אבל גם גולשי טווין טיפ ימצאו כאן תנאים מעולים בלגונה אין סופית.

הספוטים באזור le morne

Kite lagoon – זוהי לגונה ענקית שכאשר השמיים בהירים היא מקבלת גוונים מדהימים של צבעי טורקיז ומים צלולים. הלגונה מוקפת בריף החוסם את השבירה של הגלים ומשאיר אותם במרחק מהחוף, מבנה מאוד אופייני לאיים באוקיינוס שנוצרו מפעילות געשית. בניגוד ללגונות אחרות בעולם כמו ברזיל או יוון, לא מדובר כאן בפלאט ווטר ממש. רוב הזמן מעט צ'ופי וכשהים גבוה אז גם הצ'ופ בתוך הלגונה יהיה גבוה. בקייט לגון יהיו בעיקר מתחילים ובתי ספר רבים שמעבירים קורסים במקום, מכיוון שגולשי הטווין טיפ המתקדמים מעדיפים לרוב להכנס מהספוט המרכזי שממנו נכנסים גם גולשי הגלים, אבל העומס לא מורגש מכיוון שהלגונה ענקית ואפשר לתפוס פינות מרווחות. גובה המים בלגונה מושפע מהגאות והשפל ורוב הזמן העומק בה יהיה בגובה מותניים עד כתף. הלגונה נמצאת למרגלות ההר לה-מורן ומי שגולש זוכה לחוויה של גלישה בנוף שבאמת קשה לתאר עד כמה הוא יפה.

One eye – תנסו להגיד את השם הזה ליד גולשי קייט גלים ותבינו לבד מהתגובה שלהם שהמקום נחשב למכה של גולשי הקייט גלים. גלים ארוכים, מסודרים שורות שורות, אבל לא הכי סימפטיים ולכן הגלישה ב-one eye היא לגולשים מיומנים בלבד. התנאים פה לא פשוטים. הספוט נמצא במרחק של כמה מאות מטרים מהחוף והגלים נשברים על ריף חד ורדוד מאוד שבשעות השפל אפילו בולט בחלקו מעל המים. גם הגל עצמו הוא מאוד מהיר וצינורי וכשהוא נשבר עליכם אתם מרגישים את כל העוצמה של הגל שעבר מרחק בתוך האוקיינוס ומביא איתו כמויות של אנרגיה. לכן מדובר בספוט המיועד לגולשים מיומנים בלבד ואפשר גם לראות את זה באופן הגלישה בספוט בניגוד לספוטים האחרים לגלישת גלים בסביבה. הכוונה היא לסדר הקיים שם בגלישה, כשכל אחד תופס את הגל מנקודה מסוימת, הדרומית ביותר, עד לקצה הגל שנשבר ליד הריף ובחזרה בצורה מעגלית.

Manawa – פה הגל והסוולים מאוד גבוהים והם יכולים להגיע ל5-6 מטר, אבל הגל נחשב "רך" יותר מ-one eye. הוא אינו צינורי, אלא נשבר בצורה יותר רכה ו"נשפכת", אבל השבירה שלו ארוכה יותר, כך שאם תתכבסו בגל כזה, כנראה תגררו מרחק רב יותר לעומת השבירה המהירה והקצרה של הגל ב-one eye. הגל ב-manawa נמצא מאוד רחוק מהחוף במרחק של בערך 2 ק"מ! לכן סופר חשוב כאן להיכנס רק עם ציוד תקין ולא ישן. זה אולי המקום הכי גרוע שאפשר להיות בו כשנקרע חוט. למרות שהגל מאוד גבוה, הדרך להגיע לmanawa היא דרך ה-little reef, מעין מעבר יציאה ענק מהלגונה לאזור שמחוץ לריף והגל בו נמוך. לכן הרבה מתחילים יחסית שלא מגיעים ל-one eye אבל רוצים להרגיש את הגלים של מאוריציוס נכנסים לאזור של manawa  ובגלל זה יכול להיות כאן קצת צפוף ולא מסודר וחייב להיזהר. הרבה מהמתחילים לא לוקחים את הגל מההתחלה שלו ומתמקמים רק בקצה, באזור שהוא נשבר. לכן בהרבה פעמים כשיורדים מהגל, יכול להיות שיחכה לכם בקצה מתחיל כשאתם יורדים גל ענק במהירות גבוהה והניסיון להתחמק ממישהו שבא מולכם יכול להיגמר לא כל כך טוב.

היציאה לספוטים של הגלים נמצאת מנקודה שנקראת point. שם מתרכזים כל הגולשים ונמצא אזור ההנפה. גם אם אתם גולשי טווין טיפ תוכלו להכנס מכאן ולא רק מהאזור המרכזי של הלגונה. גם כאן יש שטח ענק ומרחק של כמה מאות מטרים מאזור ההתחלה של הריף והגלים. תופתעו לגלות שלמרות העומס של הגולשים, רובם נמצאים בעומק באזור הגלים ותוכלו לעבוד ליד החוף על תרגילים בלי הפרעות כמעט בכלל.

בpoint גם חונות משאיות אוכל קטנות שמוכרות אחלה אוכל בין הסשנים. סנדוויצ'ים, טוסטים, נודלס והכל בסביבות 100-200 RS (המטבע המקומי שעוד נדבר עליו) שזה אומר בסביבות 12-25 ₪ למנה מעולה ומשביעה כולל שתייה.

קייטסרפינג מאוריציוס

ספוטים נוספים במאוריציוס

בגדול הפויינט והלגונה שנמצאים באזור le morne נחשבים לספוט המרכזי, כאן רוב הגולשים נמצאים ורוב הפעילות (חילוצים, מועדונים, חנויות וכו') מתקיימת. אך יש גם ספוטים נוספים למי שבא לו לגוון ולראות עוד כמו bell Ombre ו-Ile Benitiers.

bell Ombre – נמצא בקצה הדרומי של האי, במרחק של רבע שעה נסיעה מזרחה מ-Le Morne. באזור שקרוב לחוף המים יותר פלאט ממה שתמצאו בקייט לגון, אבל תצטרכו להתרחק כ100 מטר מהחוף לכיוון הריף כדי להגיע לאזור שבו הרוח תהיה יותר יציבה. יש במקום מועדון שמקיים שיעורים וגם חילוצים, אבל כמות הגולשים כאן קטנה הרבה יותר מהספוטים המרכזיים ב-point ורובם גולשי טווין טיפ. עבור גולשי הקייט-גלים אין ספק שהספוטים האחרים באזור הפויינט הרבה יותר טובים.

Ile Benitiers -אי שנמצא מול הכפר La Gaulette. אמנם רוב הדרך לאי היא במים רדודים ובזמן השפל אפשר ללכת אליו ברגל, אך הוא ממוקם כמה מאות מטרים מהחוף ולכן כדי להגיע אליו אפשר לקחת טרמפ בתשלום נמוך עם אחת מסירות הדייגים הנמצאות שם. באי גולשים ברוח צפונית, שהיא לא הרוח הדרום-מזרחית הסטנדרטית שבה גולשים בספוטים המרכזיים. אין הרבה ימים כאלה של רוח צפונית במקום, אבל כשהיא מגיעה הגלישה היא בספוט פשוט קסום. מים מאוד רדודים, פלאט עם מעט צ'ופ. בצד המערבי של האי יש דוכנים שבהם תוכלו לקנות מזכרות ומתנות במחירים זולים יותר מאלו שתמצאו בחנויות באי. תוכלו למצוא כאן גם דוכנים לאכול, אבל הם די דלים ולא מציעים יותר מדי אפשרויות.

עונת הגלישה, תנאי רוח ומזג אויר

עונת התיירות במאוריציוס היא בדרך כלל בין החודשים מרץ עד יוני, אבל התקופה הטובה ביותר להיות במאוריציוס מבחינת תנאי גלישה היא יוני עד ספטמבר, כאשר מתחילת אוגוסט מתחיל להיות יותר עמוס. לכן יולי הוא כנראה החודש הטוב ביותר. בעונה זו הצפי לרוח הוא בטווח של 18-35 קשר עם סטטיסטיקת רוח חודשית של 75%. נכון, טווח הרוח נשמע רחב מאוד וזה למעשה גם מה שקורה בפועל. לכן כדאי לבוא עם כמה קייטים. אני שוקל 65 קילו. היו ימים חלשים שהייתי צריך את ה-10 והיו ימים שעם 5 הייתי באובר פאוור. זה לא כמו המקומות בברזיל שבעונה אתם יודעים שכל יום הוא 25-32 קשר. לכן אם אתם לא רוצים לפספס ימי גלישה ולגלוש בסבבה בתנאים שונים, תצטרכו 2 קייטים לפחות. בתקופה זו גם מזג האויר הוא נוח, ממוצע של 23 מעלות. מזג האויר הוא טרופי. זה אומר שתקבלו גשם מדי יום, אבל לא מדובר בעננים כבדים. לכן גם כשיש עננות לרוב היא לא משפיע ממש כשיש רוח. בבוקר כשמעונן אם עדיין לא נכנסה רוח אז העננות יכולה לעכב אותה. גם שמש יש פה בתקופה בשפע. התנאים האלו כנראה מסבירים את הצמחייה המאוד ירוקה והעצים בכל האי. אחד הדברים המדהימים פה היא הקשת שמופיעה כל יום בצבעים בוהקים שלא רואים בכל מקום והיא נראית מאוד קרובה. גן עדן.

מה ללבוש? תביאו ביגוד קצר וסווטשרטים לערב כי יכול להיות קצת קריר. במים חליפת גלישה קצרה תהיה מושלמת או וסט למי שממש לא אוהב חליפות. וסט של 1.5-2 מ"מ יעשה את העבודה. אתם יכולים לגלוש רק עם בגד ים, אבל סביר להניח שכשתצאו מהמים יהיה לכם קר. לכן אם אתם מאלה שאוהבים רק את הבגד ים ולהרגיש משוחררים, לפחות שיהיה לכם פונצ'ו כשאתם יוצאים מהמים.

הרוח הסטנדרטית בעונה היא בכיוון דרום-מזרחי. אם אתם בפויינט זה אומר סייד-אוף שור. זה גם מסביר את הפופולריות של הספוט בקרב גולשי קייט גלים ואת העובדה שהמקום נחשב למושלם מבחינת התנאים. בגלים של one eye זה מאוד מורגש כאשר הגל דוחף אותך לכיוון החוף והרוח בכיוון סייף אוף – מה שמדביק אותך לדופן של הגל. ולהדבק כך לדופן של גל כזה עם העוצמה שלו שמורגשת זה לגמרי אקסטרים הארד-קור.

איפה ישנים

הלינה כאן מתחלקת בעיקר ל-2: מלונות באזור ה-le morne והשכרה של יחידות דיור ונופש ביישובים הקרובים, אך נמצאים במרחק כזה שמחייב רכב צמוד.

מלון Rio Creole

המלון המוכר ביותר בקרב הגולשים הוא rio. הוא נמצא בין הפויינט לקייט לגון ממש על החוף. מדובר במלון 4 כוכבים עם אירוח הכל כלול ומתאים לזוגות וגם למשפחות. בגלל המיקום שלו על הספוט והמחיר הנוח ביחס למלונות אחרים בסביבה, הוא פופולרי בקרב גולשי קייט שטסים לטיולי גלישת קייט במאוריציוס ביחד. אפשר גם לפתוח ציוד ולהניף מרצועת החול שצמודה לחדר שלכם, אבל סביר שחלק מהזמן תהיו כמעט לבד ולא תמצאו מי שיניף ויוריד לכם שם, לכן אולי עדיף ללכת כמה דקות לפויינט. 

מלון St. Regis Le Morne

מלון ברמה של 5 כוכבים שהוא גם יוקרתי וחדש יותר מ-Rio. ממוקם כ-200 מטר צפונית מהספוט, מה שמאפשר הליכה נוחה והגעה מהירה ישירות מהחדר לספוט. המלון מתאים יותר לזוגות ויכול להיות מושלם לזוג לחופשת ירח דבש למי שמחפש לשלב חופשה במלון יוקרה על חוף מדהים וגלישה באחד המקומות הטובים בעולם. במקום תמצאו גם מועדון לפעילות ספורט ימי, ספא יוקרתי ומסעדות יוקרתיות הנמצאות במלון עצמו.

מלון OUTRIGGER RESORT

המלון ממוקם באזור הדרומי יותר של האי, כ20 דקות נסיעה מאזור Le Morne במקום שגם בו ממוקם ספוט מוכר לגלישת קייט – bell Ombre, היכן שנערכה בפעם האחרונה התחרות העולמית בקייט גלים של ארגון GKA. זהו מלון חמישה כוכבים עם 4 בריכות שחייה, מתחם ספא ומסעדות. המלון ממוקם באזור של שמורת טבע ובקרבת אטרקציות שונות. 

מי שמגיע לזמן ארוך יחסית או מחפש לינה בעלויות נמוכות יותר, המקום העיקרי לשכור בו דירה ולשהות בו הוא הכפר la gaulette, אבל תהיו חייבים לשכור גם רכב מכיוון שהוא נמצא במרחק של 7 דקות נסיעה צפונית ללה מורן וכמעט כל בית ותושב כאן מחזיק יחידה או קומה בבית שלו להשכרה עבור גולשי הקייט. תמצאו כאן מסעדות, ברים, חנויות לציוד גלישה, תיקון ציוד קייטסרף, סופר מרקט ועוד. ממש כל מה שאתם צריכים תמצאו כאן. תוכלו למצוא כאן מגוון אפשרויות לינה, החל מיחידות קטנות ליחידים או זוגות ועד דירות גדולות עם מספר חדרים שיכולים להיות בהם חברים עם מטבח מסודר, סלון ובעל בית שנמצא צמוד שאפשר להיעזר בו ולהתייעץ איתו כשצריך לגבי מקומות לבלות ולטייל באזור ואפילו סתם לדבר וללמוד על האנשים והמקום. האנשים פה מאוד אדיבים ועם מוטיבציה לעזור.

כסף ומחייה

מאוריציוס היא לא מיעדי הקייטסרפינג הזולים, אך גם לא יקרים מאוד. אפשר לסכם את המחייה שם מבחינת מסעדות, מוצרי מזון וקניות בסופר, דלק וכו' בכ-25-30% פחות מהמחירים בארץ. המטבע המקומי הוא רופי מקומי ומסומן כ-RS. הערך שלו הוא  9.6 רופי לעומת שקל אחד.

הטיסה לכאן היא יקרה יחסית. בדר"כ רוב הטסים עושים זאת עם טורקיש וקונקשיין באיסטנבול בעלות של 1200-1600 דולר, כאשר זמן טיסה ממוצע עם הקונקשיין יכול להגיע ל13-17 שעות. תצטרכו להוסיף עלות מטען חריג לכל גלשן בסביבות 100 יורו לכיוון. תיק שמכיל 3 גלשנים ניתן לדווח כתיק עם גלשן ולשלם מחיר של 100 יורו לכל כיוון. לא שמעתי על מקרים שפתחו למישהו התיק כדי לספור את הגלשנים. 

לאחרונה ועקב כך שהרבה ישראלים גילו את הקסם של המקום, יש גם טיסות ישירות למאוריציוס עם חבילות נופש באחד המלונות באי המשווקות על ידי ספיריט – חבילות למאוריציוס. הטיסות הישירות נכון לעכשיו הן בעונת התיירות, בפסח. אבל גם בעונת הגלישה החברה מוציאה חבילות הכולות טיסות למאוריציוס עם קונקשיין קצר באיי סיישל, דבר המקצר מאוד את זמן הטיסה ועם לינה באחד המלונות הממוקמים בספוטים לגלישת במאוריציוס, בעלות של 3000-3495 דולר לאדם בחדר זוגי ל-9 לילות.

אפשרויות לינה בla gaulette יעלו לכם בסביבות 25-40 יורו לאדם ללילה – כמובן בהתאם לרמת הדירה והאבזור בה.

אם בא לכם לעשות קניות גדולות יותר כמו מצלמות, ציוד קייט וכו', תוכלו להזדכות בשדה התעופה על המע"מ, ביחד עם זה שהמחירים על ציוד כזה הם בסביבות 10-15% בפחות מהארץ זה יכול להיות משתלם אם התכוונתם גם ככה לקנות, אבל מבחינת מציאות – בסוף עונה ציוד קייט בארץ לא יעלה יותר ועם העובדה שיש שירות של היבואן/מוכר בארץ זה כנראה עדיף. כדי להזדכות תצטרכו לשמור על הקבלות ולבקש מהמוכרים בחנות לשלוח לכם את אישור הקנייה למייל בהצגת דרכון במקום. אין טעם להסתובב עם הרבה מזומן. המקום הוא מאוד מפותח. בכל מקום כמעט מקבלים אשראי ותמצאו ATM.

תמצאו כאן מסעדות מכל הסוגים עם אוכל מצויין, החל מFood Tracks בספוט עצמו עם מנות מעולות ובמחיר נמוך להפסקות בין הסשנים בגלישה, מסעדות כמו Wampalapam שגם היא קרובה לספוט המציעה דגים מעולים וארוחות בוקר. צפונית ל-la Gaulette במרחק נסיעה של 15 דקות באזור היישוב Tamarin ועל הדרך לשם תמצאו יותר אפשרויות לאכול במסעדות כמו Hiden Garden עם המבורגר מעולה וסוגים שונים של מנות, בתי קפה, פאבים קטנים וקניות.  ב-Tamarin על הכביש הראשי גם תמצאו מסעדה-פיצריה שאסור לפספס עם הפיצה הכי טובה שטעמתי אי פעם – La Casa Nostra.

עוד מקום נחמד לבלות בו בערב אם אתם מתמקמים ב-La Gaulette הוא Enso – פאב מסעדה במתחם של הסופר מרקט המקומי והחנות של ION שבו נפגשים הרבה חבר'ה שגולשים לבירה אחרי יום גלישה ומדי פעם גם מארח גם הופעות חיות קטנות. 

מאוריציוס

מה עושים כשלא גולשים?

המון. יש למקום הקטן הזה המון מה להציע. טיפוס הרים, מפלים, גני חיות וספארי אם אתם באים עם ילדים או בא לכם להרגיש קצת ילדים, שחייה עם דולפינים ולווייתנים, וקצת יותר בפירוט:

מפלים וטיולים – האזור של le morne ו-le gaulette נמצא כאמור באזור הדרומי של האי וזהו גם האזור שבו מרוכזות גם האטרקציות המעניינות של האי. במרחקי נסיעה לא ארוכים של עד 45 דקות שעה תוכלו למצוא שמורות טבע ומפלים. המים במפלים קרייייים מאוד. המקום כאמור הוא מפותח. לכל אתר יש גישה עם הרכב, שבילי הליכה מסודרים ושילוט. תוכלו לקרוא על מפלים באזור בקישור הזה.

טיפוס – אל תפספסו את החוויה של טיפוס על ה-le morne. ההר נחשב אתר מורשת לאומית ובעל חשיבות היסטורית למקומיים שחלקם הם צאצאי עבדים אפריקאים שהובאו על למקום על ידי הפורטוגלים. כחלק מהמרד העבדים ברחו להר וחיו שם. לפי המסורת המקומית, כאשר כוחות פורטוגלים צרו על ההר כדי לתפוס אותם ולדכא את המרד, החליטו העבדים כולל נשים וילדים לקפוץ מההר ולא ליפול בשבי (כן, לכולנו זה מזכיר מיד את סיפור מצדה שלנו). מסלול הטיפוס הוא לא קשה ולוקח 3 שעות הלוך חזור בטיפוס קליל. בקטע העליון שנחשב יותר מסוכן, תצטרכו ליווי של מדריך שנמצא בתחילת קטע זה. העלות היא 500 RS לאחד – כ-53 ₪. אבל לא תמיד הוא נמצא שם, אז יש מצב שתגיעו לפסגה בלי ליווי שלו ולא תצטרכו לשלם. מהפסגה התצפית מדהימה לכל הלגונה והספוטים של הגלים.

גלישת גלים – במאוריציוס יש קטע של לוקאליות, אבל רק בגלישת גלים. זה לא תופס בקייט, כמו בעוד הרבה מקומות שזה קורה בעולם. המקום הטוב ביותר באי הוא ב-tamarin וזה נמצא כ-20 דקות נסיעה צפונית ל-la gaulette. אין לכם מה לבוא לפה. אפילו חבר'ה שנולדו במאוריציוס אבל לא גרים ב-tamarin לא מתקרבים לפה ולאחרונה כשתייר חשב שהוא מספיק אמיץ כדי לנסות, הוא בסוף העלה סרטון ליוטיוב עם אף שבור. אל תבהלו, זו לא התנהגות אופיינית של החבר'ה במאוריציוס. זה קטע רק עם הגולשי גלים שממש חיים ב-tamarin  ורק כשנכנסים להם ממש לספוט.

אז איפה אפשר לגלוש גלים? ביום שאין רוח ובשעה מוקדמת נוצרים תנאים טובים לגלוש ב-one eye או באזור שלפני manawa שקרוב יותר לחוף ובהנחה שלא מדובר ביום עם גל גבוה מדי. יש סירות מהמועדון שצמוד למלון rio שיוכלו להוציא אתכם לאזור הגל ולהחזיר אתכם בהמשך בתיאום איתם.

צפייה ושחייה עם דולפינים ולווייתנים – באזור tamarin יש להקות של דולפינים. להקה יכולה להכיל גם מאות דולפינים והם לא רחוקים מהחוף. יש הרבה מפעילי סירות שמוציאים סיורים של צפייה ושחייה עם דולפינים. תצטרכו לקבוע איתם מראש בדרך כלל ליציאה בשעה 8:00 בבוקר. איך משיגים טלפון של מפעיל סירה כזו? תשאלו כל אחד והוא יפנה אתכם למישהו כזה.

לצפות בלווייתנים צריך קצת יותר מזל. בדרך כלל ניתן לצפות בהם לקראת סוף יולי ועד ספטמבר והם נמצאים עמוק. מדי פעם קבוצות של 3-4 לוויתנים שוחות מעל פני המים. אבל אם זה יום המזל שלכם והצלחתם לצפות בהם מקרוב – אין ספק שזו חוויה שתזכרו לעוד הרבה זמן. אם תשיגו סירה קטנה בלי הרבה אנשים ועם מקומיים זה מצויין. אנחנו עשינו את זה ומכיוון שזה היה עם מקומיים ולא טיול תיירים גם קפצנו מהסירה וממש שחינו עם הלווייתנים במרחק נגיעה. כמה עולה התענוג? בסביבות 2000 RS לאדם (220 ₪).

יש עוד לא מעט אטרקציות שממוקמות באזור הדרומי של האי כמו גני חיות, חופים לשנרקול, שמורות טבע עם מסלולי טיולים ואומגה ואפילו טיסה מעל החופים של האי במטוס קל שיכול להיות שהטייס גם ייתן לכם להטיס אותו בעצמכם. 

בצפון האי נמצאת העיר פורט לואיס, הבירה של מאוריציוס. אם בא לכם לצאת קצת מהסביבה הכפרית ולהרגיש עיר, מרכזי קניות, רחובות סואנים – במרחק של שעה וקצת נסיעה תוכלו להגיע. תכל'ס – לא משהו. האי מדהים ורק פורט לואיס מרגישה כמו גוש עירוני סואן ומשעמם. פחות אהבתי את המקום.

אז כמו שכבר הבנתם, מאוריציוס כנראה תשאיר אתכם עם דמעות בעיניים כשיגיע הרגע לעזוב ועם הבטחה שאתם עוד תחזרו לפה.

מעוניינים במידע על חבילות למאוריציוס? מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

עוד כתבות מקטגוריית יעדים:

קייט סרפינג בזנזיבר

קייטסרפינג בזנזיבר

זנזיבר הפכה להיות יעד חם עבור ישראלים בזכות כך שבשנים האחרונות החלו להיות טיסות ישירות למקום וזמן הטיסה הוא לא ארוך יחסית. מכיוון שבזנזיבר יש

לכתבה המלאה »

יש לנו עכשיו גם עמוד פייסבוק חדש!

עשו לנו לייק בעמוד ועקבו אחרי תחזיות, דיווחים,עדכונים ותוכן איכותי גם בפייסבוק

סגירת תפריט