החופים הטובים בארץ לצפוניות

קייט סרפינג

יש תקופות בשנה שכל גולש קייט בארץ מחכה להן – עונות הצפוניות. למרות שכל השנה אפשר לגלוש בארץ, התקופות של הצפוניות נחשבות לתקופות הטובות ביותר בקרב רוב גולשי הקייט בארץ. הסיבה היא בגלל שמדובר ברוחות שהן יציבות ויחסית צפויות יותר לעומת תקופות אחרות בשנה בים התיכון בארץ, מתאימות מאוד למתחילים וגם לגולשים שמחפשים תנאים נוחים להתקדם, ים נמוך רוב הזמן, מזג האוויר בתקופות האלו הוא נוח ומדובר בתקופה שהיא הזדמנות טובה ונוחה למתחילים לתרגל או לעשות קורס עבור מי שמעוניין להכנס לתחום.

מתי מתחילות העונות של הצפוניות

הרוחות הצפוניות בארץ לאורך הים התיכון הן בעונות המעבר – אביב וסתיו. באביב מדובר בתקופה שבין אמצעו/סוף מרץ ועד תחילת/אמצע מאי. בסתיו מדובר על תחילת ספטמבר ועד תחילת נובמבר. הן נגרמות מהבדלי הטמפרטורות שבין האוויר למים שמתרחשים בתקופות המעבר ולכן גם בתקופה זו הרוח מתחילה לרוב משעות הצהריים כאשר טמפרטורות האוויר במהלך היום עולות לעומת שעות הבוקר.

בתקופה הזו אפשר לצפות לממוצע של 3 ימי גלישה בשבוע. כמובן שזה לא מדע מדוייק והותיקים זוכרים עונות "יבשות" וגם עונות מדהימות עם הרבה ימי רוח. זה גם תלוי במיקום לאורך החוף של הים התיכון – ה"חוק" אומר שככל שתצפינו לאורך החוף בימים שצפויה לנשוב רוח צפונית, כך תגדילו את הסיכויים לגלוש ברוח עם כמה שיותר קשרים ועם כניסת הרוח במועד מוקדם יותר במהלך היום.

איפה בודקים תחזית לצפוניות?

בגדול 2 האתרים העיקריים שבהן רוב הגולשים בודקים תחזית רוח הם windguru או windy. לגבי windguru – תמיד היו ויכוחים עד כמה הוא אמין ומהו המודל הנכון יותר להסתכל בו לים התיכון. אני בדר"כ מתסכל בגורו כדי לבדוק את הכיוון והתמונה הכללית ואז בודק ביותר תשומת לב את התחזית בwindy שבעיני הוא יותר אמין לים התיכון. חשוב לעדכן הגדרות של "משבי רוח" ומודל GFS22. מעבר לכך שלדעתי הוא אמין יותר, הוא גם נותן אפשרות לראות טוב יותר את התמונה בשטח כמו כיוון טוב יותר ונפח של זרימת הרוח – דברים שדרכם ניתן לחזות טוב יותר מה יהיה בפועל.

הדברים שחשוב לשים אליהם לב הם השעה שבה צפויה הרוח להתחיל וכיוון הרוח. בהרבה מקרים ככל שהצפונית תתחיל מוקדם יותר, כך הסיכוי שלה לטפס לעוצמות גבוהות יותר במהלך היום הוא גבוה יותר וככל שהכיוון הצפוני נקי יותר ופחות מערבי – גם במקרה זה הסיכוי של הצפוניות להיות חזקה יותר הוא יותר גבוה. כלל מאוד חשוב בחיזוי של צפונית הוא להסתכל על הכיוון יותר מאשר המספרים – אם בתחזית מופיע 16 קשרים כאשר הכיוון הוא צפון מערבי – בפועל זה מה שייתכן שיהיה, אבל בתחזית של 13 קשרים עם כיוון צפוני נקי, אפשר לצפות שזה בפועל יותר, לעתים גם די הרבה מעל מה שמופיע בתחזית.

וכמובן שבסוף אין תחליף לדיווחים מהשטח של חברים או מצלמות ומדי רוח שתוכלו לעקוב בלייב אחרי מה שקורה בחוף ובמצב ההתקדמות של הרוח במהלך היום כמו שיש באתרים של המועדונים השונים.

החופים בארץ המתאימים ביותר לצפוניות

חוף בצת

החוף הצפוני ביותר בארץ לגלישת קייט וזה שרוב הזמן עובד הכי טוב בתקופת הצפוניות. בזמן שבחופים אחרים במהלך העונה יכול להיות שלא תהיה צפונית בעוצמה שבה אפשר בכלל להתחיל לגלוש – כאן יכולה להיות צפונית אפילו די חזקה. הרוח בבצת כאמור מתחילה בשעה מוקדמת יותר לעומת חופים אחרים ובימים עם תחזית טובה מאוד ייתכן שכבר ב10:00 בבוקר יכול להיות גליש. עם זאת עבור מתחילים יכול להיות שיהיו עדיפים חופים אחרים. למרות שהחוף עצמו הוא חולי ורחב ובלי עומס של גולשים במים לעומת חופים אחרים, לאורך קו המים יש הרבה נקודות ורצף של סלעים גדולים ומתחילים שנוטים לרדת ברוח אם הם עדיין לא מחדדים טוב עלולים למצוא את עצמם יוצאים באזור שיכול להיות מסוכן עבורם. מעבר לכך בימים חזקים הרוח יכולה להגיע גם ל30 קשרים ולהיות גאסטית יותר לעומת חופים אחרים, כך שיכול להיות שתצטרכו לקחת אתכם גם קייט קטן לאפשרות כזו.

הקריות

בקריות תמצאו חוף פתוח ורחב שיכול להתאים למתחילים ושגם עובד בצפוניות, אבל בגלל צורת החוף בקריות שנכנס פנימה בין עכו למפרץ חיפה – בצפונית עם רכיב מערבי קל הוא יעבוד טוב יותר. הספוט נמצא סמוך לחוף זבולון והוא מספיק ארוך גם בשביל תרגול למתחילים שיורדים ברוח במהלך הגלישה.

חוף המבצר בעתלית

חוף המבצר הוא אחד החופים הפופולריים בארץ לגלישת קייט בצפוניות. הוא לא רחוק מאד לעומת חופים צפוניים יותר, הרוח נכנסת כאן חזק ומוקדם יותר לעומת חופים דרומיים יותר ומדובר בחוף מאוד נוח – חוף חולי, רחב וארוך עם מספיק מקום ומתאים גם למתחילים. הנקודה העיקרית שצריך לשים אליה לב היא המזח שבקצה הדרומי של החוף והבסיס הסגור שאחריו. לכן אם אתם עדיין לא מחדדים מספיק טוב, כדאי שתכנסו צפונה יותר ושמרו מרחק מספיק מהמזח.

חוף זכרון/מעיין צבי

החוף שרובנו מכירים כחוף של המזרחיות והחילוצים, אבל גם בצפוניות הוא אופציה מעולה. אמנם הגישה לחוף היא פחות נוחה לעומת חופים אחרים והיא מכביש 4, אבל בעוד שבחופים אחרים בימים של צפונית טובה יכולה להיות צפיפות של גולשים במים, כאן תהנו ממספיק מקום ומחוף חולי, רחב וכמות קטנה של גולשים. בכל מקרה אם אתם מתכננים ללכת לגלוש שם ובעיקר אם אתם מתחילים, תוודאו שאתם מגיעים עם עוד מישהו כדי שלא תמצאו את עצמכם לבד.

שדות ים

חוף שדות ים גם הוא אחד החופים בארץ שמתאים לגלישה בצפוניות ואומנם החוף ברובו חולי ורצועת החוף מספיקה בשביל לפרוס ציוד ולהניף ולהנחית בצורה נוחה, אבל פחות רחבה לעומת חופים אחרים וגם ברוב הזמן יש כאן פחות גולשים לעומת חופים אחרים בצפוניות, אבל היתרונות הם: החלק הצפוני שקרוב יותר לקיסריה סגור יותר ונראה כמו מעין לגונה שגם מוגנת מהסלעים שנמצאים בתוך המים ויכול להיות מעולה לחובבי הflat. באזור הספוט של שדות ים עצמו שקרוב יותר למזח של תחנת הכוח  – בימים של צפונית עם ים גבוה יכול להווצר שם גל יחסית מסודר והזדמנות לשילוב טוב של רוח צפונית וגל נחמד עבור גולשי הקייט גלים. בים גבוה חשוב קודם לשאול את מי שמכיר את החוף לגבי מיקום של מסלעות שנמצאות בתוך המים ובימים נמוכים נראות היטב, אבל בים גבוה יכול להיות שתפספסו אותן עד שתהיו יותר מדי קרובים אליהן.

בית ינאי

כנראה החוף הפופולרי והמוכר ביותר לגלישת קייט בארץ בים התיכון, ככה שמי שמעבר לגלישה אוהב את העניין של לפגוש הרבה חבר'ה בחוף ולגלוש ביחד, זה אחד היתרונות של החוף. ביום של רוח כל מי שעובר דרך כביש החוף לא יכול לפספס את כמות הקייטים בחוף. היתרון הוא שמדובר בחוף ארוך מאוד ומתאים גם למתחילים שרוצים לתרגל וגם בימים עמוסים של צפונית טובה אפשר למצוא אזורים שאפשר לגלוש בהם גם רחוק מאחרים מכיוון שהחוף מתפרש משפך נחל אלכסנדר ועד לחלק הדרומי של חוף בית ינאי, היכן שממוקם המזח שליד סוכת המציל.  כאמור חוף רחב וארוך, חולי אבל עם סלעים ואבנים קטנות שפזורים לאורכו וצריך קצת להזהר מהן.

קישור למצלמה ומד רוח בחוף בית ינאי בלחיצה כאן

חוף פולג נתניה

בנוסף לבית ינאי גם הוא אחד החופים המוכרים והידועים לגלישת קייט בארץ. בעונה של הצפוניות הוא מתאים מאוד גם לתרגול של מתחילים מכיוון שזהו חוף ארוך, חולי ומאוד רחב. כמו בית ינאי – גם כאן יכול להיות די עמוס בימים של צפונית טובה עם הרבה גולשים שמתרכזים באזור המרכזי של הספוט, אבל מי שאוהב ספייס תמיד יכול לחדד טיפה צפונה לאזור סוכת המציל, כמובן רק אם לא מדובר בתקופה של עונת הרחצה, או מעט דרומה לכיוון וינגייט ששם רק צריך לקחת בחשבון את הסלעים במים.

חוף תאיו בת ים

אמנם "החוק" בצפוניות אומר שככל שהספוט ממוקם דרומה יותר, כך הצפונית כנראה תכנס חלש יותר ומאוחר יותר, אבל בימים עם תחזית טובה גם חוף תאיו בבת ים נחשב לחוף טוב לצפוניות מכיוון שכמו שצויין – חופים שטובים לצפוניות נחשבים בדר"כ לחופים רחבים, חוליים, מתאימים למתחילים ולקורסים וגם חוף תאיו נכנס להגדרות האלו והוא ממוקם במרכז ולכן גם נגיש ללא מעט גולשים. מרכז הספוט ממוקם היכן שנמצא מועדון לגונה, מעט דרומית לסוכת המציל וחוף הרחצה של חוף תאיו.

עוד כתבות מהאתר באותו נושא:

עשו לנו לייק בעמוד ועקבו אחרי תחזיות, דיווחים,עדכונים ותוכן איכותי גם בפייסבוק

סגירת תפריט